Kiss Gabriella diákjai Zágrábból
Ahogy ígértük, a július horvát hónap lesz itt a HOL oldalon! A múltkor két zágrábi diákról olvashattunk, ma pedig újabb három hallgató következik: Vito Radiković, Jelena Skomrak és Fran Starčević (a képen). És ne feledjétek: jövő héten jön Filip, aki szintén Zágrábban végzett, de ma már Budapesten él és dolgozik...
A több mint 25 éve működő Hungarológia tanszék diákjai Kiss Gabriella lektor vezetésével egymást kérdezték. Köszönet illeti mindannyiukat az érdekes anyagért.
Első rész
Akik kérdeznek: Martina Poznić és Doris Škrtić
Aki válaszol: Vito Radiković
– Szerinted melyik érdekesebb: a magyar nyelv, vagy a magyar irodalom?
– Nekem a nyelv mindig sokkal érdekesebb, mint az irodalom, de kellemesen meglepődtem, amikor elkezdtem magyar irodalmat olvasni – jobb volt mint például az orosz irodalom, főleg Ady Endre versei.
– Vannak olyan ismerőseid, akikkel magyarul beszélsz?
– Sajnos nincsenek. A nagyapám tudott magyarul, mert Nagykanizsán élt a gyerekkorában, és ott járt iskolába. Amikor viszont megkérdeztem tőle, hogy tud-e valami érdekeset mondani magyarul, azt mondta, hogy sajnos már mindent elfelejtett, mert hosszú évek óta nem használta a nyelvet, hiszen az élete legnagyobb részét Horvátországban töltötte. A magyar rokonaimat pedig sajnos nem ismerem, és ezért csak az egyetemen beszélek magyarul.
– Igaz-e az, hogy az északi horvátok könnyen megtanulják a magyar nyelvet?
– Nem, egyáltalán nem. Muraközi vagyok, és van néhány magyar jövevényszó a nyelvjárásomban, amit a mindennapi beszélt nyelvben használok, de ez nem segít a nyelvtanulásban. A kiejtést viszont sokkal könnyebbnek tartom, mint például a zágrábiak, mert nagyon hasonlít az enyémre.
– Mi nehezebb: a szókincs vagy a nyelvtan?
– A nyelvtan sokkal nehezebb. Megvan a maga saját logikája, ami egyetlen indoeurópai nyelvhez sem hasonlítható. Persze a szókincs és a nyelvtan teóriája megtanulhatók, de nekem a nyelvtan logikája a nyelvtanulás legnehezebb része – itt nem segít sem az angol, sem a német, sem a francia, sem a latin. A szókincs sem hasonlít más nyelvekéhez, de sokkal logikusabb.
– Hogyan tanulsz magyarul?
– Sokat hallgatok rádiót, általában egy szótárral a kezemben. Így sok-sok mindennapi szót megtanultam, és pontosan ezért sokkal jobban tudom a nyelvet, mint korábban, mert hallgatással gyakorlok. Gyakran próbálok magyarul gondolkodni is, és amikor nem tudok valamilyen szót, megkeresem a szótárban.
Vito listája a muraközi nyelvjárásban használt magyar szavakról:
Betega = betegség
Penezi = pénz
Zarva = valaminek a vége
Fela = fél (főnév)
Japa = apa
Mrha = marha
Čonta = csont
Čik = csikk
Đara = gyár
Fačuk = fattyú
Šerek = sereg
Második rész
Aki kérdez: Jelena Skomrak
Aki válaszol: Fran Starčević
– Miért tanulsz magyarul?
– Az az igazság, hogy nem igazán akartam magyarul tanulni. Inkább svédül vagy oroszul szerettem volna, de nem vettek fel, így beiratkoztam a magyar szakra. Az elején nehéz volt, de most már örülök, hogy magyarul tanulok.
– Hol akarsz dolgozni az egyetem befejezése után?
– Szeretnék fordítóként dolgozni, de nem akarok irodalmat fordítani. Természetesen nagyszerű lenne egy olyan munka, mint egy bírósági tolmács, de ez még mindig csak egy távoli álom.
– Mi tetszik a magyar nyelvben?
– A legjobban az tetszik, hogy mennyire logikus. Leginkább a nyelvtan és a szinte végtelen szóképzési lehetősége tetszik, és amikor ezt végre megértettem, a magyar nyelv tanulása sokkal könnyebbé vált.
– Hová szeretnél menni Magyarországon?
– Eddig csak egyszer voltam Magyarországon, a Balatonnál. Most legszívesebben Budapestre mennék. Nagyon érdekel az a város.
– Van kedvenc magyar filmed?
– Eddig csak 4 magyar filmet láttam, és ezek közül az Állampolgár a kedvencem. A film elég nyomasztó, de nagyon jó.
Harmadik rész
Aki kérdez: Fran Starčević
Aki válaszol: Jelena Skomrak
– Mit tartasz fontosnak a nyelvtanulás szempontjából?
– A legfontosabbnak a szókincset tartom. Szerintem a magyarokkal való mindennapi kommunikációban nem olyan fontos a nyelvtan és a nyelvtani szabályok, mint a szókincs. Egy anyanyelvi beszélő akkor is megérti a mondat jelentését, ha a mondat nyelvtanilag nem helyes. Fontosak a kifejezések is. Amikor kifejezéseket használunk a beszélgetésben, a nyelv természetesebbnek hangzik.
– Van kedvenc magyar szavad?
Igen, a kedvenc magyar szavam a „gyönyörű”. Amikor elkezdtem magyarul tanulni, sehogy sem tudtam megjegyezni ezt a szót.
– Mit tanácsolnál kezdő magyarul tanuló diákoknak?
– Hallgassanak magyar zenét, mert nem csak hasznos, hanem tök jó is! Nézzenek magyar filmeket, rajzfilmeket vagy televíziós sorozatokat! Olvassanak magyar könyveket vagy képregényeket! Szerintem nagyon fontos és hasznos, hogy „körülvegyük” magunkat a nyelvvel.
– Van egy valós vagy fiktív, mai vagy történelmi magyar személy, akivel szívesen kávéznál?
– Igen, Liszt Ferenccel szívesen kávéznék. Ő nagyon érdekes ember volt, és szerintem társaságban vele lenni soha nem lehetett unalmas. Régen én is zenével foglalkoztam, jártam egy zeneiskolába, ahol fuvoláztam, ezért véleményem szerint sok témáról tudnék vele beszélgetni.
– Van kedvenc magyar zenekarod vagy énekesed?
– Igen. A kedvenc magyar zenekarom az AWS, de nagyon szeretem a Halott pénzt, és a Silent Islandot is. Az AWS és a Silent Island metal zenekarok, a Halott pénz egy hiphop formáció.
– Köszönöm az interjút!
– Én is!
Mi is köszönjük mindannyiótoknak!