A Zágrábi Egyetem diákjai
A HOL oldalon most és a jövő héten a Zágrábi Egyetem Hungarológia tanszékének harmadéves hallgatóiról olvashatunk. A Zágrábi Egyetem Hungarológia tanszékén több mint 25 éve tanulnak magyarul. A jelenlegi magyar nyelvi lektor, Kiss Gabriella vezetésével most két hallgató mutatkozik be: Martina Poznić, Doris Škrtić, de kérdéseket tett fel Vito Radiković is, akiről egyébként Jelena Skomrak és Fran Starčević mellett a jövő héten olvashatunk.
Első rész
Akik kérdeznek: Martina Poznić , Vito Radiković
Aki válaszol: Doris Škrtić
Valószínűleg minden nyelvtanuló számára fontos kérdés, hogy mennyi időt kell magyartanulással tölteni a jó eredményekhez. Először Dorist is erről kérdezték (ő látható a cikkhez tartozó képen).
– Naponta mennyi időt töltesz magyartanulással?
– Körülbelül napi 2 órát szentelek a magyartanulásnak. Ezt az időt a házi feladat írással és a tananyag ismétlésével töltöm.
Persze nem mindegy, hogy hogyan tanulunk nyelvet, mivel gyakorolunk. A következő kérdések erre vonatkoztak.
– Hogyan tanulod a magyar szavakat?
– Mivel én auditív tanulótípus vagyok, akkor tanulok a leghatékonyabban, ha sokszor meghallgatom a szót. Hallás után tanulok legkönnyebben. Nálam jól működik az is, ha asszociációt keresek hozzá, és próbálom összekapcsolni az új szavakat a már ismertekkel.
– Milyen gyakran nézel magyar filmeket, és hallgatsz magyar zenét?
– Nagyon szeretek magyar filmeket nézni, mert gazdagítják a szókincsemet. Eddig megnéztem az Állampolgár és a Testről és lélekről című filmeket. Ezek a filmek nagyon érdekesek számomra, és nem is volt nehéz követni, mert feliratosak voltak. A zenehallgatás is nagyon sokat segít a nyelvtanulásban. A kedvenc magyar együttesem az AWS együttes. 2018-ban felléptek az Eurovíziós Dalfesztiválon, és mindjárt beleszerettem a magyar nyelvbe, amikor hallottam őket. Gyakran lefordítom a dalszövegeket horvátra, mert így sokat lehet tanulni. Amikor másodéves voltam, Sekso tanárnő felhívta a figyelmemet a 100 szóban Budapest című sztorikra. Néha azokat is olvasom, mert egyrészt nagyon érdekesek, másrészt tanulságosak.
Dorist az eredményről és a jövőről is megkérdezték. Fontos kérdés, hogy milyen jól tudjuk használni a nyelvet, és ha őszinték akarunk lenni, akkor be kell vallanunk, hogy bizony még több év nyelvtanulás után sem értünk meg mindent. Az egyetemi hallgatókat pedig természetesen érdekli az is, hogy mire lehet használni a nyelvtudást a munka területén.
– Sok mindent értesz, ha valaki magyarul beszél?
– Többé-kevésbé igen. Már három éve tanulok magyarul, és a nyelvtudásom nagyon sokat fejlődött. Csak akkor nehéz minden szót megérteni, amikor az anyanyelvi beszélők gyorsan beszélnek.
– Könnyen találnak állást a friss diplomások?
– Szerintem, nem olyan könnyen találnak állást, mint például a német vagy az angol szakosok, de hasznos magyarul beszélni, mivel Magyarország Horvátországgal szomszédos ország, és a magyar nyelv fontos szerepet játszik az üzleti szférában.
Második rész
Akik kérdeznek: Vito Radiković, Doris Škrtić
Aki válaszol: Martina Poznić
Martina legelőször arra a kérdésre válaszol, amelyet szinte mindenkinek feltesznek: Miért tanul magyarul. Aztán persze ő is mesél arról, hogyan érdemes nyelvet tanulni. Nem meglepő, hogy Martina is kiemeli a folyamatos, kitartó munka fontosságát. Talán ezért is az egyik kedvenc közmondása, hogy valami „Nem fenékig tejfel“, azaz valami (például a nyelvtanulás) nem csak jó dolgokból áll, hanem van benne kellemetlenség is.
– Miért pont a magyarnyelv-tanulást választottad?
– Az egyik hobbim a nyelvtanulás. Mindig is jól ment. Gyerekként megtanultam németül, mert rajzfilmeket néztem a német televizóban, angolul szintén, bár gyerekkorban sokkal könnyebb idegen nyelveket elsajátítani.
A magyar nyelv tanulását az életem egyik legjobb döntésének tartom. Imádok magyarul tanulni, bár néha nagyon nehéz. Szerintem a magyar nyelv nagyon más... és engem érdekelnek az agglutináló nyelvek. Őszintén nem könnyű. A magyar nyelvtan elég logikus, de sok-sok szabályt kell egyszerre használni, és a szókincs is nehéz.
Szerintem a nyelvtudás kimondhatatlanul fontos és hasznos. Véleményem szerint nagy szükség van rá. Ha nyelveket beszélünk, bárhol a világon boldogolunk, és ez számos lehetőséget megnyit számunkra.
– Mit tanácsolnál az idegen nyelvet tanulóknak?
– Azt tanácsolom nekik, hogy legyenek kitartóak. Az idegen nyelv tanulása egyáltalán nem egyszerű, időnként a legkönnyebbnek tűnik feladni, de a legfontosabb az, hogy továbbra is dolgozzunk, mert akár napi fél órás tanulás is közelebb visz minket a sikerhez.
Véleményem szerint nagyon fontos a türelem is, mert egy nyelv jó elsajátításához sok gyakorlás és ismétlés szükséges. Fontos, hogy a nyelvtanulást ne valamilyen kínzó feladatnak tekintsük, hanem inkább szórakoztató és hasznos dolognak. Sok érdekes módszer létezik a tanuláshoz, mint például zenehallgatás, filmnézés. Szerintem nagyon jó idegen nyelven olvasni a minket érdeklő témákról is.
– Úgy tudjuk, szereted a közmondásokat. Van kedvenc magyar közmondásod?
– Nagyon sok van, és a magyar nyelv tényleg gazdag közmondásokban és szólásokban. Íme néhány kedvencem: Ahány ház, annyi szokás. A rossz hír szárnyon jár, a jó alig kullog. Több nap, mint kolbász. Az ígéret szép szó, ha megtartják úgy jó. Legjobb szakács az éhség. Nem fenékig tejföl.
És végül egy igazán időszerű kérdésre is válaszol Martina, amelyik segíthet az úti cél kiválasztásában, ha valaki nyáron tud egy kicsit utazni Magyarországon.
– Hova szeretnél utazni Magyarországon, ha a járványhelyzet ezt lehetővé tenné?
– A magyar várak minding érdekesek voltak számomra, ezért szívesen tennék valamilyen túrát a magyar várakban, kastélyokban és erődökben. Történelmi szempontból is nagyon érdekesek. Természetesen meg akarom látogatni Magyarország összes nagyobb városát is, de vonzanak a kisebb városok, falvak is, és a természet felfedezése is. Szerintem ez remek módszer a magyar kultúra még jobb megismeréséhez.
Mivel nagyon szeretek kerékpározni, szívesen elmennék egy kerékpártúrára a Velencei-tó körül. Nekem nagyon tetszik, hogy Magyarországon van számos kerékpárút gyönyörű természettel. Kerékpározás közben sok szép helyet fedezhetünk fel, és az állat- és növényvilágot is megismerhetjük. A listámon már szerepel néhány hely: Szigetköz, Szilvásvárad, Hollókő, Eger, Szentendre, Tihany, és számtalan más...
– Ha visszamehetnél az időben, milyen helyet látogatnál meg Budapesten?
– Ha visszamehetnék az időben, valószínűleg meglátogatnám a régi kávéházakat, mint a Pilvax-ot, a Centrált, a Japánt, mert ezek történelmi jelentőségű kávéházak. Szívesen látnám ezeket a kávézókat teljes dicsőségükben, esetleg találkozhatnék egy-egy híres íróval is.
Reméljük, néhány olvasó valóban eljut ezekre a szép helyekre már ezen a nyáron. Talán Martina is. A szöveg összeállításáért és a képekért köszönet Dorisnak, Martinának, Vitónak és Kiss Gabriella tanárnőnek.
A következő alkalommal másik három horvát diákról olvashattok. Addig is vigyázzatok magatokra!